Titel: Ny mand på bænken: Mads Kristensen og AC Horsens’ jagt på genoprejsning
Når man taler om comebacks i sportens verden, tænker de fleste nok på gamle kæmper, der slår sig vej op fra bunden – Rocky Balboa-style. Men fodbold har sin egen version: Den 33-årige danske træner Mads Kristensen. Han har netop fået nøglerne til en ny version af sig selv – i form af jobbet som First Team Coach i AC Horsens. Og man fornemmer, at manden er klar til at levere sin egen montage-træningssekvens, blot med whiteboard og whistle i stedet for boksehandsker.
Hvad handler det egentlig om?
AC Horsens har fundet deres nye våben i krigen for oprykning fra NordicBet Ligaen. I en nyoprettet stilling som “First Team Coach” – eller, hvis man er vild med engelsk klingende titler, en cheftræner-light med ekstra ansvar – skal Mads Kristensen nu være en del af trænerteamet under David Nielsen. Og her snakker vi ikke bare en fyldeposition. Nej, det lyder, som om det er en ambitiøs signing i stil med det fodboldmæssige svar på en “bold-playing defender” – nogen, der både kan tænke og tackle samtidig.
Men hvem er Mads?
Hvis du ikke lige har fulgt med i Kristensens trænerkarriere fra sidelinjen (kom nu makker, vi kan ikke alle være fans af taktiske skift og 4-4-2), så har vi dig. Kristensen startede som en ung trænerkomet i Lyngby Boldklub, hvor han havde en Superliga-rolle i staben. Der gik ikke længe, før han blev hentet til Vendsyssel FF som cheftræner – og blev den yngste i 1. division. Hypet var højt, ambitionerne endnu højere, men resultatmæssigt blev det desværre en kort fornøjelse – med en nedrykning som bitter dessert.
Av. Men hey, alle gode karriereforløb har en plothul i sæson 2, ikke?
Hvorfor er det fedt?
AC Horsens er ikke en klub, der bare accepterer sin 1. divisionsstatus. De vil op. Hurtigt. Og det samme vil Mads Kristensen.
“Projektet tiltaler mig meget, og jeg oplever en klub med stor energi, dygtige mennesker og høje ambitioner,” lyder det fra Kristensen selv, der bestemt ikke ser rollen som “fast ankermand i trænerteamet” som endestation. Nærmere som en vigtig station på vej mod cheftrænerbordet.
Der er noget fascinerende over klubber, der tør bygge noget nyt. Ikke med store millionhandler og eksotiske spillere, men med unge danske trænere, der har fået smæk og stadig tror på Tour de Oprykning. Og det lader til, Kristensen er sådan én. Lidt som en mand, der er røget ud af Robinson, men nægter at give op og planlægger sin nye alliance i kulissen.
Det vidste du ikke…
Ud over hans træner-cv er Mads Kristensen også navnebror til folk i helt andre sportsgrene, hvilket leder til de mere kuriøse øjeblikke: En hurtig søgning på “mads kristensen” bringer dig nemlig også hen til en noget anden type sportsånd. Her kan man blandt andet læse om, hvordan en anden med samme navn er involveret i dansk MMA, hvor man planlægger et jubilæumsstævne, der skal være noget helt særligt.
Skal man hoppe med på bølgen?
Hvis du er til udviklingshistorier, der dufter lidt af redemption-arc og knofedt, så er det her et projekt, der kunne blive ret spændende at følge. AC Horsens har ansat en mand, som tilsyneladende både har fået nok af at stå med hænderne på ryggen og ikke få nok at lave – og nu får mulighed for at sætte sine kæpheste ind i en klub, der vil fremad.
Det bliver næppe kedeligt. Og hvis tingene klikker, så taler vi om en club-trainer combo, der måske kan blive lidt som det danske svar på Arteta og Arsenal – bare med færre spørgsmålstegn omkring hårlinje og flere gule trøjer på lægterne.
Så næste gang du scroller forbi resultaterne fra NordicBet Ligaen, og tænker “hvem er den dér Kristensen egentlig?”, så ved du det. Det er ham, der (igen) forsøger at bevise, at man ikke skal undervurdere en ung træner med ild i øjnene og et frisk sæt notesbøger fyldt med offensive diagonaler og GPS-data.
